ISLE 2026-dan sonra SMD effektiv şəkildə incə pitch rəqabətindən çıxdı. Əsl sual Micro COB və MIP-dir — və cavab yalnız spesifikasiya vərəqindən deyil, tətbiqinizdən asılıdır. 55 ölkədə 300-dən çox layihəyə əsaslanır.
- SMD ~P2.0 səviyyəsindən aşağı səviyyədə incə oyun rəqabətindən kənarda qalıb. ISLE 2026-dan sonra, yaxın mənzərəli daxili divarlar üçün COB və MIP uyğun marşrutlardır.
- Tək bir spesifikasiya xəttinə deyil, tətbiqə görə seçin. COB telləri davamlılıq və möhürlənmiş səthə görə; MIP telləri təmir oluna bilmə qabiliyyəti və rəng vahidliyinə görə.
- 2026-cı il üçün yalnız panel lentləri (EXW Shenzhen): P1.5 COB $1,390–1,695/m²; P1.2 COB $1,570–1,870/m²; P0.9 COB $2,250–2,500/m². Nəzarətçilər, quruluş və quraşdırma adətən 20–40% əlavə edir.
- COB Pro, CE, EMC və RoHS standartlarına uyğundur. Təklifi bağlamazdan əvvəl yurisdiksiyanız üçün model sertifikatlarını təsdiqləyin.
- → İdarəetmə otaqları və komanda mərkəzləri
- → Korporativ iclas otaqları, P1.2–P2.0
- → 24/7 əməliyyat, IP54 tələb olunur
- → Muzey / lüks pərakəndə satış, P0.7–P1.2
- → Büdcə məhduddur və MIP
- → Yayım studiyası / VP / XR
- → 7,680Hz + HDR10 / BT.2020 tələb olunur
- → Kirayə və tədbirlər, P1.2–P2.5
- → Piksel səviyyəli sahə təmiri vacibdir
- → Büdcə COB üzərində 30–50% mükafata imkan verir
- → Xarici reklam, P3–P10
- → Minimum baxış məsafəsi > 3 m
- → Müvəqqəti tədbir lövhələri
- → Qiymətə həssas qapalı P2.5+
ISLE 2026-da nə qərar verildi
İnternetdə COB, SMD və MIP müqayisələrinin əksəriyyəti SMD hələ də incə səsli qurğular üçün ciddi iddiaçı olduğu dövrdə yazılmışdır. Bu kontekst artıq yoxa çıxıb. ISLE 2026-dan sonra sənaye aydın bir iş konsensusuna çatdı: SMD artıq P2.0 və ya daha aşağı səviyyədə olan heç bir qapalı incə səsli qurğu üçün tövsiyə olunan arxitektura deyil.
Bütün əsas LED ekran istehsalçıları — Unilumin, Leyard, Absen və daha yeni Shenzhen brendləri — premium mərtəbə sahələrini yalnız COB və MIP məhsullarına həsr etmişdilər. P1.5-dən aşağı SMD panelləri flaqman təqdimatlarında nəzərəçarpacaq dərəcədə yox idi.
ISLE 2026 sənaye konsensusu: COB və MIP artıq iki əsas texniki marşrutdur. SMD-nin rolu getdikcə P1.8 və daha yuxarı, açıq hava reklamı və xərclərə həssas giriş səviyyəli lövhələrlə məhdudlaşır. Yalnız COB və ya MIP ilə əldə edilə bilən P0.9 və P0.7 piksellik pitch məhsulları 2026-cı ildə kommersiya baxımından istifadəyə yararlı hala gəldi.
2026-cı ildə əsl qərar Micro COB və MIP arasındadır — eyni mühəndislik probleminə iki əsaslı fərqli yanaşma: pikselləri kiçiltmək və eyni zamanda ekranı tələb edən mühitlər üçün kifayət qədər etibarlı saxlamaq.
Bu təlimatda DOIT VISION-un istehsal xətti, kalibrləmə laboratoriyası və 55 ölkədə 300-dən çox layihə üzrə quraşdırma sonrası texniki xidmət qeydlərindən istifadə olunur. Biz sizə konkret bir məhsul satmaq üçün deyil, layihəniz üçün düzgün qərar verməyinizə kömək etmək üçün yazırıq.
Performansın Arxasındakı Fizika
COB, SMD, MIP və IMD arasındakı fərqlər çip səviyyəsində — tək bir piksel işıqlandırılmazdan əvvəl başlayır. Fiziki strukturu anlamaq, sonrakı performans fərqlərini oxunaqlı edir.
COB — Çip-on-Board

COB qablaşdırmasında, çılpaq LED çipləri birbaşa PCB substratına quraşdırılır — fərdi qablaşdırma, ayrı lampa gövdəsi yoxdur. Daha sonra bütün çip massivi davamlı epoksi qatran təbəqəsi altında örtülür və hamar, möhürlənmiş, vahid bir səth yaradır.
Bu struktur dəyişikliyi tədricən səslənir. Növbəti nəticələr əhəmiyyətlidir:
- Zərbəni tutmaq və ya toz yığmaq üçün çıxıntılı lampa muncuqları yoxdur
- Epoksi səthi əldə edir 5H qələm sərtliyi — əksər telefon ekranlarından daha sərt
- Standart olaraq IP54 qorunması (SMD üçün IP33 ilə müqayisədə) əlavə möhürləmə xərci olmadan
- P1.0-dan aşağı piksel məsafələri fiziki olaraq əldə edilə bilər — ən yaxşı COB-umuz bu gün P0.62 səviyyəsində satılır
- Enerji istehlakı təxminən 40% aşağı eyni parlaqlıq səviyyəsində ekvivalent SMD-dən daha çox
2026-cı ildə “Micro COB” nədir? “Micro COB” standart COB-dan P0.9 və daha aşağı qiymətlərlə P1.2–P1.8 qiymətlərlə fərqləndirir. 2026-cı ildə idarəetmə otağı və korporativ AV tələbatı proyektorların və LCD divarların dəyişdirilməsi ilə əlaqədar olaraq, Micro COB gəliri illik müqayisədə ikiqat artmışdır. P0.7 Micro COB ilk dəfə ISLE 2026-da kommersiya satışlarına daxil olmuşdur.
SMD — Səthə Montaj Qurğusu
SMD hər bir LED çipini kiçik bir diskret korpusa - tanış "lampa muncuğuna" - yerləşdirir və sonra bu muncuq PCB-yə lehimlənir. Bu, iyirmi ildən çoxdur ki, sənayedə standart vəziyyətdir.
P2.0-dan aşağıda, fərdi SMD lampa gövdəsinin ölçüsü mövcud səth sahəsinin artan bir hissəsini tutur. P1.2-dən aşağıda, komponentlər sıxlıqdan və ya struktur bütövlüyündən ödün vermədən uyğunlaşmaq üçün fiziki olaraq çox böyükdür. COB-un belə bir tavanı yoxdur — bu gün müntəzəm olaraq P0.7 səviyyəsində göndərilir. Bu, istehsal keyfiyyəti boşluğu deyil, sərt fizika həddidir.
SMD, P3–P10 açıq hava reklamı, P2.5+ qiymətə həssas daxili lövhələr və minimum baxış məsafəsinin 3 metrdən çox olduğu müvəqqəti tədbir vitrinləri üçün doğru seçim olaraq qalır.
MIP — Paketdə Mikro LED

MIP (Paketdə Mikro LED), COB-un qətnamə qabiliyyətini SMD-yə daha yaxın təmir qabiliyyəti modeli ilə birləşdirərək, Mikro LED çiplərini səthə montajla uyğun paketlərə yerləşdirmək üçün kütlə ötürmə texnologiyasından istifadə edir.
Əsas struktur fərqi: hər bir MIP piksel vahidi fərdi olaraq köçürülə bilər. Zədələnmiş zonanın modul səviyyəsində dəyişdirilməsini tələb etdiyi COB-dan fərqli olaraq, MIP displeyi düzgün alətlərlə sahədə piksel vahidlərinin dəyişdirilməsini dəstəkləyir.
2026-cı il üçün MIP bazarı iki fərqli yanaşmaya bölünüb:
SMT infrastrukturunun davam etdirilməsi. P1.2–P3.0 üçün ən yaxşısı. Kommersiya nümayişləri, tədbir istehsalı və istehlakçı tətbiqləri üçün uyğundur.
- Piksel diapazonu: P1.2 – P3.0 ✓
- SMT ilə uyğunluq: Bəli ✓
- İstehsal statusu: Ticarət 2026 ✓
P0.4-dən aşağı qətnamələri hədəfləyir. Xərc və məhsuldarlıq məhdudiyyətlərinə görə hələlik kommersiya miqyaslı kütləvi istehsala başlamayıb.
- Piksel diapazonu: P0.4-dən aşağı (hədəf)
- SMT ilə uyğundur: Xeyr — kütlə ötürülməsi
- İstehsal statusu: Məhdud, 2027–28
IMD — İnteqrasiya olunmuş Modul Cihazı
IMD qablaşdırması həm SMD, həm də COB-un xüsusiyyətlərini birləşdirir və P0.4-dən P0.9-a qədər yüksək etibarlılıq və güclü zərər əleyhinə performansla əhatə edir. IMD, xüsusilə tam COB-dan daha əlverişli qiymətə P1.0-dan aşağı performansa ehtiyacı olan inteqratorlar üçün aktualdır.
Tam Spesifikasiya Müqayisəsi
Marketinq məlumat vərəqlərindən deyil, istehsal bölmələrindən və quraşdırma sonrası qeydlərdən alınan spesifikasiyalar.

| spesifikasiya | COB / Mikro COB | MIP (2026) | SMD | IMD |
|---|---|---|---|---|
| Minimum piksel aralığı | P0.4 (kommersiya) | P0.4 (ortaya çıxan) | P1.2 (praktik hədd) | P0.4 – P0.9 |
| Səth sərtliyi | 5H epoksi | 3-4 | 1H–2H (açıq muncuqlar) | 3-4 |
| IP reytinqi | IP54 | IP54 | IP33 | IP43 |
| Maksimum yeniləmə sürəti | 3,840Hz standart (7,680Hz mövcuddur.) | 7,680Hz standartı | 1,920-3,840Hz | 3,840Hz |
| Kontrast nisbəti | 10,000:1+ | 10,000:1+ | 3,000-5,000: 1 | 8,000:1+ |
| Enerji və SMD | ~40% aşağı | ~35% aşağı | Əsas | ~30% aşağı |
| Sahə təmiri | Modul səviyyəli mübadilə | Piksel vahidi səviyyəsi* | Fərdi lampa muncuğu | Modul səviyyəsi |
| Ölü piksel sürəti (12 ay) | ~0.2 / 10,000 | ~0.3 / 10,000 | ~1.8 / 10,000 | ~0.5 / 10,000 |
| HDR / geniş rəngli | BT.709 standartı | HDR10, BT.2020 | BT.709 standartı | BT.709 |
* MIP piksel təmiri üçün ixtisaslaşmış alətlər və təlim keçmiş texniklər tələb olunur. Yaşıl = aparıcı · Kəhrəba = məqbul · Boz = arxada qalan.
Ağırlıq daşıyan rəqəmlər
Texniki spesifikasiya yazarkən və ya son müştəriyə təqdim edərkən, bunlar vacib olan rəqəmlərdir. Marketinq dili çıxarılıb.
3,840Hz müntəzəm olaraq fotoşəkilləri və ya lentləri çəkilən istənilən quraşdırma üçün minimumdur — iclas otaqları, tədbir məkanları və yayım mühitləri. 7,680Hz yayım və virtual istehsalda peşəkar kameralar üçün hədddir. Bunun altında, yüksək kadr tezliyi olan kameralar çılpaq gözlə görünməyən, lakin kamera çəkilişi zamanı dərhal görünən skan xətlərini göstərir. Quraşdırmaya imza atmazdan əvvəl həmişə müəyyən edilmiş məsafədə kamera sınağı aparın.
9 Ssenari: Hansı Texnologiya Uyğundur
Spesifikasiyalar ayrı-ayrılıqda qərar qəbul etmir. AV inteqratorlarının 2026-cı ildə işləyəcəyi tətbiqlərə dörd texnologiyanın necə uyğunlaşdırıldığı aşağıda göstərilib.

- 24/7 iş vaxtı, sıfır nasazlıq tolerantlığı
- Toz keçirməyən mühit üçün IP54
- Xüsusiyyət: P1.2–P1.5, 3,840Hz, IP54
- Kamera çəkilişi üçün 7,680Hz
- HDR10 + BT.2020 geniş gamut
- Xüsusiyyət: P0.9–P1.5
- Tez-tez yığma/sökmə dövrləri
- SMT alətləri vasitəsilə yerində piksel təmiri
- P1.2–P2.5 tipik səs aralığı
- Yaxın baxış məsafəsi (<3 m)
- Premium sorunsuz səth
- P1.2–P1.8 tipik səs aralığı
- Yaxından izləmə üçün ultra incə səs keyfiyyəti
- Sorunsuz premium səth
- P0.7–P1.2 tipik səs aralığı
- Piksel təmiri boş vaxtını minimuma endirir
- Əla rəng vahidliyi
- P0.9–P1.5 tipik səs aralığı
- Əksər tətbiqlər üçün P2.5–P4
- Yüksək trafik → MIP və ya COB/GOB
- P3+ standart pərakəndə satışda SMD kifayətdir
- P4–P10 standart diapazonu
- SMD tam yetkin, ən aşağı qiymət
- Korpus IP vasitəsilə hava müqaviməti
- P2.5–P3.9 diapazonu
- SMD ən aşağı giriş qiyməti
- Məhdud büdcə ilə 1.5 alt hissəsi üçün IMD
Mühəndislik qrupumuz 20 dəqiqəlik zəng ərzində tətbiqinizi, mühitinizi və büdcənizi nəzərdən keçirə bilər.
Texnologiyaya görə 2026 Qiymət Referansı
Texnologiya və piksel ölçüsünə görə panelin qiyməti — zavoddan birbaşa arayış, EXW Shenzhen, yalnız panel (modullar + şkaf), öz qiymət arxivimizdən. OEM və həcm qiymətləri fərqlidir.
| Pixel Pitch | SMD ($/m²) | COB ($/m²) | MIP ($/m²) | Ən Yaxşı Dəyər Seçimi |
|---|---|---|---|---|
| P3.0 | $720 | Bizim sıramızda deyil | Bizim sıramızda deyil | SMD |
| P2.5 | $860 | Bizim sıramızda deyil | Bizim sıramızda deyil | SMD |
| P1.5 | $ 1,415–1,530 | $ 1,390–1,695 | Bizim sıramızda deyil | Üst-üstə düşür — spesifikasiya qərar verir |
| P1.2 ★ | $ 1,825–2,035 | $ 1,570–1,870 | Bizim sıramızda deyil | COB və ya SMD (TCO) |
| P0.9 | Yaşayışlı deyil | $ 2,250–2,500 | Sitat (yalnız P0.9) | MIP (təmir üstünlüyü) |
| P0.78 | Yaşayışlı deyil | $ 4,650–4,800 | Bizim sıramızda deyil | COB |
| P0.62 | Yaşayışlı deyil | $ 10,350–10,450 | Bizim sıramızda deyil | COB |
★ P1.2 2026-cı ildə ən aktiv rəqabət zonasıdır. Bizim seriyamızda COB P1.875-dən yuxarı istehsal olunmur (COB Pro P1.875-də, COB Beta P1.86-da üstündür) — P2.5 və daha qaba olanı SMD ərazisidir. MIP hazırda P0.9 ilə məhdudlaşır. Yalnız panel dəyəri — tam sistem üçün (prosessor, struktur, quraşdırma, göndərmə, istismara vermə, ehtiyat hissələri) 20–40% əlavə edin. Zolaq eni konfiqurasiyadır: aşağı uc = 3,840 Hz-də 600 cd/m², yüksək uc = 7,680 Hz-də 1,000 cd/m². Real qiymətlər ±10–15% dəyişir. SMD qiymətləri 1000×500 mm şkaf üçündür — daha kiçik Blok şkaflar daha yüksək vahid qiyməti təklif edir.
P1.2 səviyyəsində , COB panelinin qiyməti ekvivalent SMD- yə bərabər və ya ondan aşağıdır — 1,570–1,870 dollar/m²-ə qarşı 1,825–2,035 dollar/m² (SMD qiyməti 1000 × 500 mm şkafdadır). "COB həmişə SMD-dən daha bahalıdır" kimi köhnə fərziyyə artıq bu baxımdan keçərli deyil.
Bilməyə dəyər bir xəbərdarlıq: P1.5- də iki zolaq üst-üstə düşür. COB daha aşağıdan başlayır ($1,390/m² vs $1,415/m²), lakin 7,680 Hz-də 1,000 nit spesifikasiya etdikdən sonra — SMD-nin $1,530/m² tavanından yuxarı — $1,695/m²-ə qədər yüksəlir. P1.5-də qablaşdırma deyil, spesifikasiya hesabı müəyyən edir.
Ümumi Mülkiyyət Xərci: Qərarı Dəyişdirən Rəqəmlər
Avadanlıq alış qiyməti ayrıca müqayisə üçün səhv rəqəmdir. Budur, real layihə məlumatlarından götürülmüş iki TCO modeli.
Model A — 40 m² Hökumət Komandanlıq Mərkəzi (P1.2)
Bu yaxınlarda bir sistem inteqratoru hökumətin komanda mərkəzi üçün COB və SMD-ni qiymətləndirdi. SMD panelinin dəyəri ilkin olaraq 18% daha aşağı idi. Lakin, 5 illik texniki xidmət proqnozunu modelləşdirdikdə, COB-un ümumi mülkiyyət dəyəri 30%-dən çox aşağı - müqavilə müddəti ərzində təxminən 140,000 dollara bərabər oldu.
| Xərc kateqoriyası | SMD (P1.2, 40m²) | COB (P1.2, 40m²) | MIP (P1.2, 40m²) |
|---|---|---|---|
| Panel alışı (0-cı il) | ~ $ 88,000 | ~ $ 120,000 | ~ $ 116,000 |
| İllik texniki xidmət (orta hesabla 1-5 il) | İllik təxminən 12,000 dollar | İllik təxminən 3,500 dollar | İllik təxminən 2,800 dollar |
| 5 illik ümumi təmir xərcləri | ~ $ 60,000 | ~ $ 17,500 | ~ $ 14,000 |
| 5 illik TCO qiymətləndirməsi | ~ $ 148,000 | ~137,500 dollar (–7%) | ~130,000 dollar (–12%) |
Model B — 20 m² Korporativ İclas Zalı (P1.5)
| Xərc maddəsi | Mikro COB | SMD (ekvivalent meydança) |
|---|---|---|
| Avadanlıq (20m², P1.5) | $ 38,000- $ 48,000 | $ 26,000- $ 34,000 |
| 1-2-ci il təmiri | $ 200- $ 600 | $ 800- $ 2,400 |
| 3-5-ci il təmiri | $ 400- $ 1,200 | $ 2,400- $ 6,000 |
| Enerji (5 il, 12 saat/gün @ $0.12/kVt/saat) | $ 3,200- $ 4,800 | $ 5,200- $ 7,800 |
| 5 illik cəmi | $ 45,800- $ 60,600 | $ 38,400- $ 56,200 |
DOIT VISION layihəsinin məlumatlarına əsaslanır. Enerji kommersiya qiyməti 0.12 dollar/kVt/saatdır. 24/7 iş intensivliyində COB üçüncü ildə bərabərliyə çatır.
Bunu son müştərilərə necə təqdim etmək olar: aparat qiymət fərqi ilə liderlik etməyin. 5 illik rəqəmlə liderlik edin və COB-un ilkin texniki xidmət riski kimi mükafatını çərçivəyə salın. Kritik mühitlər üçün sual "COB-u ödəyə bilərikmi?" deyil, "üçüncü ildə 400,000 dollarlıq idarəetmə otağı displeyində ölü pikselə sahib ola bilərikmi?"
Quraşdırma ölçüsünüzü, piksel aralığı tələbinizi və iş saatlarınızı bizə göndərin — 5 illik dəyəri sizin üçün modelləşdirəcəyik.
ISLE 2026-dan Sənaye Bəyanatları
ISLE 2026-da və sonrasında əsas LED ekran istehsalçılarının açıqlamaları, ictimai təqdimatlar və sənaye kommunikasiyalarından tərtib edilmişdir.

“Micro in Package üçün yalnız bir neçə şirkət kütləvi istehsala nail olub. MiP-in üstünlüyü parlaqlığı, rəng tutarlılığı və digər məhsul xüsusiyyətlərini qoruyarkən qablaşdırmanın miniatürləşdirilməsindədir.”
“MiP yüngül qarışdırma, vahidlik, təmirin aşağı qiyməti və nöqtə sınaqlarının çətinliyinin azaldılması da daxil olmaqla bir çox üstünlüklər təklif edir. COB yalnız ikitərəfli ölçüsü 100μm-dən böyük olan çipləri kapsullaşdıra bilər, MiP isə 60μm-dən aşağı olan çip ölçülərini kapsullaşdıra bilər.”
“MIP, SMD istehsal avadanlıqlarını təkrar istifadə edə bilər ki, bu da böyük aktiv investisiyalarını azaldır. COB, HDR effektləri ilə yüksək parlaqlıq və yüksək kontrast nümayiş etdirir — ekran sabitliyi baxımından SMD məhsullarına nisbətən əhəmiyyətli üstünlüklərə malikdir.”
“COB etibarlılıq və sabitlik baxımından mütləq liderdir. Paket səviyyəli MIP mövcud SMT imkanlarının davamını təmsil edir. Çip səviyyəli MiP və COB sənayenin texnologiyası, istehsal xərcləri və istehsal avadanlıqları birləşdirilənə qədər paralel yollar olaraq qalacaq.”
2026-cı ildə İncə Pitch LED Təchizatçılarının Qiymətləndirilməsi
Keyfiyyəti, istehsal qabiliyyətini və satış sonrası öhdəliyi ortaya qoymaq üçün aşağıdakı suallardan istifadə edin:
- COB modulları üçün ilk keçid məhsuldarlıq nisbətiniz nədir?Aparıcı istehsalçılar >99.5%-i hədəfləyirlər. 98%-dən aşağı göstərici sahədəki ölü piksellərə birbaşa təsir edən keyfiyyətə nəzarət problemlərini göstərir.
- İkinci dəfə yenidən işlənərkən LED-ləri necə qoruyursunuz?Bu, aşağı səviyyəli COB istehsalında ən çox rast gəlinən nasazlıq nöqtəsidir. Xüsusi proses sənədləri tələb edin — cavab istehsalın mürəkkəbliyini göstərir.
- Ölü piksel zəmanət həddi və iddia prosesi nədir?Qanuni təchizatçılar, "biz bunu həll edəcəyik" kimi qeyri-müəyyən bir şey deyil, sənədləşdirilmiş dəyişdirmə prosedurları ilə 0.0001% və ya daha yaxşı ölü piksel zəmanəti təklif edirlər.
- Satın aldıqdan sonra 3 il ərzində ehtiyat modulları/panelləri daşıyırsınız?LED-lərin rəng uyğunluğu zamanla pisləşir; eyni istehsal partiyasından ehtiyat ehtiyatı problemsiz təmir üçün vacibdir.
- COB/MIP modullarınız hansı idarəetmə sistemləri üçün kalibrlənib?Nova Star və Colorlight, xəttimizdə COB və MIP üçün standart nəzarətçilərdir — COB modul səviyyəli kalibrləmə məlumatları xüsusi göndərmə kartınız və prosessorunuz üçün düzgün formatda təqdim edilməlidir.
- Bu məhsul hansı sertifikatları daşıyır?COB Pro, CE, EMC və RoHS standartlarına uyğunluq sertifikatları təklif edir. Təklifi bağlamazdan əvvəl yurisdiksiyanızın tələb etdiyi dəqiq model sertifikatlarını təsdiqləyin — tələblər ölkəyə və son istifadə mühitinə görə dəyişir.
- Ekvivalent əməliyyat intensivliyində istinad qurğuları təmin edə bilərsinizmi?İstifadə vəziyyətinizə uyğun istinadlar istəyin. Muzeydəki COB, 24/7 yayım studiyasındakı COB-dan fərqli təsdiq tələb edir.